تاریخچه

تاریخچه

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به‌منظور جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و با هدف توسعه منطقه‌ای و ملی در راستای سیاست‌های توسعه‌ی پایدار و اقتصاد مقاومتی، توسط هیئت محترم وزیران در تاریخ ۱۳۹۴/۷/۲۲ با زمینه فعالیت صنعتی- تجاری تصویب و عملیات اجرایی آن با حضور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت وقت در تاریخ ۱۳۹۵/۶/۴ رسماً آغاز گردید.

سازمان مسئول منطقه بر اساس مصوبه هیئت وزیران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است که این سازمان نیز به‌منظور تمرکز فعالیت‌های مربوط به طرح احداث و بهره‌برداری از این منطقه ویژه، شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار را در تاریخ ۱۳۹۵/۷/۱۱ تأسیس و مسئولیت اجرای طرح را به آن شرکت واگذار نمود.

این منطقه ویژه با مساحت ۲۰۰۰ هکتار، در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق تهران، ۱۷۰ کیلومتری قم، ۵ کیلومتری غرب گرمسار و در مجاورت و محل تقاطع بزرگراه تهران-گرمسار و آزادراه قم - گرمسار قرار گرفته است. مسیر شمال شرق راه‌آهن کشور با عبور از داخل منطقه، کلان شهرهای تهران و مشهد را به هم متصل کرده و ایستگاه راه‌آهن گرمسار در فاصله سه کیلومتری این منطقه قرار دارد.

طرح جامع منطقه، در ۴ سایت طرح‌ریزی گردیده که به‌منظور امکان تمرکز و سیاست راهبرد توسعه مرحله‌‍ای، عملیات اجرایی در محدوده ۲۴۷ هکتاری سایت ۲ منطقه ویژه در اولویت قرار گرفت و از سال ۱۳۹۵ آغاز گردید.